Izolacja pozioma i pionowa fundamentów - jakich materiałów użyć? Jak poprawnie wykonać?

Fundamenty stanowią podstawę budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego, handlowego czy przemysłowego. Od ich prawidłowego wykonania zależy, czy obiekt będzie w stanie przetrwać wiele lat bez poważnych uszkodzeń. Ważnym etapem budowy jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym działaniem wody, która może doprowadzić do zawilgocenia budynku. Niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i pozioma powoduje przesiąkanie wody z gruntu do wyższych partii budynku. Naprawa jest trudna do przeprowadzania i generuje duże koszty. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się, jakich materiałów izolacyjnych użyć, aby poprawnie wykonać izolację pionową i poziomą fundamentów.

Jakich materiałów użyć do izolacji pionowej i poziomej

Czym jest izolacja pionowa fundamentów?
Jakie materiały używane są do izolacji pionowej?
Jaka jest różnica między izolacją poziomą a pionową?
Jak dobrać hydroizolację pionową do rodzaju gruntu?
Izolacja fundamentów typu lekkiego na gruntach przepuszczalnych
Izolacja fundamentów typu średniego na glebach nieprzepuszczalnych
Izolacja fundamentów typu ciężkiego na najtrudniejsze warunki gruntowe

 

Czym jest izolacja pionowa fundamentów?

 

Izolacja pionowa odpowiada za zabezpieczenie ścian fundamentów od strony gruntu. Dzięki ociepleniu ściany są chronione przed przenikaniem wilgoci, która negatywnie wpływa na materiały konstrukcyjne. Powoduje ich korozję chemiczną i biologiczną. Pozostawienie ścian bez zabezpieczenia spowodowałoby absorpcję przez nie wody znajdującej się w gruncie. Izolacja pionowa wykonywana jest na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych fundamentowych. Powinna być dokładnie połączona z izolacją poziomą, aby budynek był skutecznie chroniony.

Jakie materiały używane są do izolacji pionowej?

Do hydroizolacji pionowej ścian fundamentowych stosuje się różnorodne materiały. Jednym z nich jest papa modyfikowana SBS lub APP, oparta na osnowie poliestrowej, specjalnie przeznaczona do zgrzewania i odznaczająca się trwałością oraz szczelnością. Alternatywą dla papy jest folia, najczęściej polietylenowa (LDPE lub HDPE) lub PCW, której grubość oscyluje między 0,3 a 1,5 mm.

Możliwe jest też wykorzystanie mas bitumicznych, charakteryzujących się elastycznością i łatwością w aplikacji, czy też mas polimerowych, które są skuteczne nawet przy niższych temperaturach. Warto również zwrócić uwagę na zaprawy mineralne, które działają jak tynki hydroizolacyjne i pozwalają jednocześnie wyrównać powierzchnię ścian. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danego budynku. Wśród chętnie wybieranych przez profesjonalistów produktów z zakresu chemii budowlanej, należy wyróżnić hydroizolacje Sika i Botament, które zakupić można w hurtowni budowlanej Attic w Krakowie.   

Jaka jest różnica między izolacją poziomą a pionową?

Izolacja pozioma fundamentów w odróżnieniu od pionowej wykonywana jest dwukrotnie i zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody przez mur. Pierwsza warstwa umieszczana jest na ławach fundamentowych, a druga pod stropem piwnicy. Zdarza się, że w przypadku bardzo niskich piwnic zachodzi konieczność położenia dodatkowej warstwy. 
Izolacja pozioma powinna być dokładnie połączone z izolacją podłogi na gruncie, nawet w sytuacji, gdy nie wypadają na jednej płaszczyźnie. 

Wysokiej jakości materiały do hydroizolacji fundamentów
Sprawdź naszą ofertę

Jak dobrać hydroizolację pionową do rodzaju gruntu?

Prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju materiału w płaszczyźnie poziomej i pionowej. W zależności od warunków i ilości wilgoci w gruncie wybiera się jeden z trzech rodzajów hydroizolacji pionowej.

Izolacja fundamentów typu lekkiego na gruntach przepuszczalnych 

Izolacja typu lekkiego wykonywana jest z hydroizolacyjnych mas bitumicznych (np. bitumiczno–kauczukowej, bitumiczno – polimerowej) na przepuszczalnym gruncie, takim jak żwir. Duża elastyczność sprawia, że łatwo je położyć i doskonale wypełnia wszelkie ubytki i nierówności podłoża. Materiał może być używany w niskich temperaturach i należy nakładać go dwuwarstwowo. Pierwsza zawsze powinna być nałożona pozioma, a druga pionowo, ale dopiero jak pierwsza wyschnie. 

Izolacja fundamentów typu średniego na glebach nieprzepuszczalnych 

Izolacja fundamentów typu średniego jest konieczna, gdy obiekt jest usytuowany na glebach nieprzepuszczalnych, takich jak glina, powyżej poziomu wód gruntowych, ale istnieje ryzyko, że ich poziom może przekroczyć najniższy punkt fundamentów. Aby skutecznie chronić budynek, stosuje się masy bitumiczne, papę termozgrzewalną, bądź podwójną warstwę papy na lepiku

Zdaniem eksperta 

Bardzo istotne jest, aby papa i lepik były tego samego rodzaju – smołowe lub asfaltowe. Dla dodatkowej ochrony wykorzystuje się membrany polietylenowe lub z PCV o grubości co najmniej 0,3 mm, w tym także folie samoprzylepne. Zabezpieczenie warstwy zewnętrznej zapewnia folia kubełkowa, która powinna zostać zaaplikowana minimum 0,5 metra powyżej najwyższego poziomu występowania wód gruntowych - mówi doradca klienta z ATTIC.

Izolacja fundamentów typu ciężkiego na najtrudniejsze warunki gruntowe

Wykonanie izolacji fundamentów typu ciężkiego niezbędna będzie, gdy budynek powstaje na trudnych gruntach, takich jak glina, piaski gliniaste czy iły, które długotrwale zatrzymują wodę. Chroni przed wodą napierającą, zwłaszcza gdy poziom wody gruntowej przekracza warstwę fundamentów, narażając mury na ciągłe działanie ciśnienia hydrostatycznego. Projektowanie tej formy izolacji jest skomplikowane, często wymagają zastosowania wielu specjalistycznych produktów, w tym profili dylatacyjnych z EPDM oraz drenażu opaskowego. Dla optymalnej ochrony w najtrudniejszych warunkach gruntowych idealne jest połączenie ciężkiej izolacji z płytą żelbetową z betonu wodoszczelnego.

Przeczytaj na naszym blogu inne artykułu: 

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!