Jak zachować prawidłowy komfort cieplny na poddaszu?

Poddasze to pomieszczenie, które przy odpowiednim wykończeniu i zagospodarowaniu, może stanowić idealne miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną. Niezwykle istotne jest jednak w tym przypadku utrzymanie optymalnej temperatury na poddaszu, która umożliwia wygodne funkcjonowanie w danym pomieszczeniu. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i dowiedz się, jakie są 4 najskuteczniejsze sposoby na to, aby zachować komfort cieplny na poddaszu!

Czym jest komfort cieplny w domu i dlaczego jest tak ważny?
Jakie są sposoby na utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego na poddaszu?
Sposób #1 Zadbanie o odpowiednią termoizolację poddasza
Sposób #2 Wybór dobrych jakościowo okien na poddasze
Sposób #3 Regularne wietrzenie pomieszczenia poddaszowego =
Sposób #4 Zainwestowanie w rolety do okien dachowych na poddaszu

Sposoby na utrzymanie komfortu cieplnego na poddaszu

Czym jest komfort cieplny w domu i dlaczego jest tak ważny?

Komfort cieplny to subiektywne odczucie utrzymywania się w danym wnętrzu optymalnej dla nas temperatury. Celowo zostało użyte słowo „subiektywne”, ponieważ każdy może mieć inne potrzeby, jeśli chodzi o temperaturę w danym pomieszczeniu. Niezwykle istotne więc jest, aby wyczuć, ile stopni pozwala na najlepsze funkcjonowanie. Umożliwi to dalsze starania, by na poddaszu przez cały rok panował pożądany komfort cieplny. Bez tego bowiem przebywanie w danym wnętrzu może być mało przyjemne, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie wpływają na nas dobrze.

Jakie są sposoby na utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego na poddaszu?

Sposobów na utrzymanie komfortu cieplnego na poddaszu jest wiele. Wszystko jednak zależy od tego, jak dane wnętrze jest zaprojektowanie i zrobione. Warto więc już na etapie wykańczania domu pomyśleć o tym, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej i pomogą w zachowaniu na poddaszu optymalnej temperatury.

Zdaniem eksperta 

Komfort cieplny na poddaszu to coś, co często ciężko uzyskać, a jeszcze ciężej utrzymać. Jednak przy użyciu odpowiednich produktów, takich jak materiały termoizolacyjne, okna dachowe czy innego rodzaju dodatki, zadanie to jest znacznie łatwiejsze. O komforcie cieplnym w domu warto pomyśleć już na etapie jego budowy, ponieważ pozwoli to na zastosowanie odpowiednich rozwiązań - mówi doradca klienta z ATTIC

Materiały, pozwalające utrzymać odpowiedni komfort cieplny na poddaszu
Sprawdź naszą ofertę materiałów do izolacji termicznej pomieszczeń

 

Sposób #1 Zadbanie o odpowiednią termoizolację poddasza

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o utrzymywanie komfortu cieplnego na poddaszu, jest zadbanie o jego prawidłową termoizolację. Jest to istotne nie tylko dla tego jednego pomieszczenia, ale dla całego domu. Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty ciepła jest bowiem nieodpowiednio ocieplone poddasze i dach. Warto więc już na etapie budowy domu zastanowić się, jakie materiały izolacyjne najlepiej sprawdzą się do termoizolacji poddasza. Należy wybierać firmy sprawdzone, oferujące dobrej jakości produkty, które zagwarantują pewność, że przez lata użytkowania nic nie ulegnie nadmiernej eksploatacji. W tym przypadku sprawdzi się m.in.:

Wszystkie z wymienionych produktów cechują się najlepszych materiałami wykonania, trwałością, a także łatwością montażu.

Sposób #2 Wybór dobrych jakościowo okien na poddasze

Kolejnym sposobem na utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego danego wnętrza jest zainwestowanie w dobrej jakości okna dachowe. Firma Fakro oferuje zarówno okna drewniane, jak i aluminiowo-tworzywowe. Co więcej, dostępne są one w różnych konstrukcjach, a także sposobach otwierania. Nadają się nie tylko do dachów skośnych, ale też płaskich.

Sposób #3 Regularne wietrzenie pomieszczenia poddaszowego 

Kolejnym sposobem, który pozwala na zachowanie komfortu cieplnego na poddaszu, jest jego regularne wietrzenie. Niektórzy bowiem uważają, że wspomniany komfort cieplny dotyczy jedynie zimowych miesięcy i próby utrzymania jak największej ilości ciepła w danym pomieszczeniu. Należy jednak wiedzieć, że równie istotna jest próba nie przegrzewania pomieszczenia latem. Warto więc wietrzyć pomieszczenie – zwłaszcza wieczorem, nocą lub wczesnym rankiem, kiedy to temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa.

Wietrzenie pomieszczeń zimą jest równie istotne, jednak powinno ono trwać znacznie krócej. Kilka minut w zupełności wystarczy na wpuszczenie na poddasze świeżego powietrza, jednocześnie bez nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia. 

Sposób #4 Zainwestowanie w rolety do okien dachowych na poddaszu

Rolety w oknach dachowych to coś, co może być zbawieniem w gorące, letnie dni. Bez tego rodzaju przesłony słońce wpada bowiem bezpośrednio do wnętrza, znacznie podnosząc jego temperaturę. Co ciekawe, wspomniany wcześniej producent okien dachowych Fakro oferuje również wysokiej jakości żaluzje, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, a także markizy zewnętrzne. Warto więc przemyśleć zakup tego rodzaju udogodnienia, ponieważ z pewnością okaże się to niezwykłym ułatwieniem funkcjonowania w upalne dni. 

Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, KRONOPOL, ROCKWOOL, SCHIEDEL
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!