W artykule wyjaśnimy, czym różnią się gładzie szpachlowe, jakie mają zastosowanie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt wykończeniowy w każdej przestrzeni. Warto wiedzieć, że inne gładzie stosujemy w pomieszczeniach suchych, a inne w wilgotnych, np. w łazience. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje gładzi, które z nich wybrać do konkretnych rodzajów pomieszczeń, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt wykończeniowy.
Czym są gładzie szpachlowe?
Jakie są główne rodzaje gładzi szpachlowych?
Gładzie gipsowe
Gładzie cementowe
Gładzie polimerowe
Gładzie wapienne
Zastosowanie gładzi szpachlowych w pomieszczeniach suchych
Gładzie szpachlowe w pomieszczeniach mokrych
Na co zwrócić uwagę przy wyborze gładzi szpachlowych?
Gładzie szpachlowe to jedne z najpopularniejszych artykułów z kategorii chemii budowlanej. Stosuje się je do wygładzania powierzchni ścian i sufitów. Wyrównują i wypełniają nierówności, a po nałożeniu i wyschnięciu można je szlifować, aby mieć idealnie gładkie ściany.
W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu możemy wybrać jedną z czterech głównych rodzajów gładzi szpachlowych. Każda z nich charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które zapewniają wysoką trwałość i estetyczny efekt końcowy. Szeroki wybór materiałów budowlanych oferuje firma KREISEL.
Gładź gipsowa jest najczęściej stosowana spośród wszystkich dostępnych rozwiązań. Głównie składa się z drobno zmielonego gipsu, mączki skalnej i dodatków wpływających na przyczepność masy. Ma formę sypką, przed użyciem należy ją wymieszać z określoną ilością wody. Tynki gipsowe tworzą piękną i gładką powierzchnię. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają długi proces wiązania.
To najtrwalsze gładzie, jakie są dostępne na rynku budowlanym. Składają się głównie z cementu, który ma doskonałe parametry wytrzymałościowe. Ścian wykończonych tym typem gładzi nie szlifuje się po jej wyschnięciu, więc nie uzyskamy efektu tak idealnie gładkiego, jak w przypadku stosowania gładzi gipsowych. Struktura gładzi cementowych zapobiega pęknięciom oraz zarysowaniom. Z powodzeniem możemy je położyć w pomieszczeniach, gdzie panują trudne warunki np. w łazience czy kuchni.
To stosunkowo nowy produkt, który zyskuje coraz większe zainteresowanie. Odznacza się wyjątkowymi parametrami technicznymi. Gładzie polimerowe są niezwykle odporne na działanie wysokich i niskich temperatur. Zawierają w sobie polimery, które nadają im elastyczność i trwałość.
Gładzie wapienne są mieszanką kilku kruszyw: białego cementu, mączki wapiennej oraz wapna hydratyzowanego. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Ich ogromną zaletą jest to, że można je stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Zawarte w nich wapno ma zdolność do pochłaniania i odprowadzania wilgoci.
Szukasz trwałej i wytrzymałej gładzi, która będzie wyglądać estetycznie na ścianie?
Zapoznaj się z produktami KREISEL
Gładzie szpachlowe marki Rigips stosowane w pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, pokój dziecięcy, biuro czy korytarz i mają za zadanie uzyskać efekt gładkiej powierzchni. Stanowią też bazę do dalszych prac związanych z malowaniem czy tapetowaniem. W suchych pomieszczeniach najczęściej stosuje się gładzie gipsowe, gdyż są łatwe w obróbce i pozwalają na idealnie gładkie wykończenie ścian. Wyższą elastycznością cechują się gładzie polimerowe, które również świetnie sprawdzą się w suchych warunkach.
Pomieszczenia o dużej wilgotności wymagają użycia gładzi, które będą odporne na działanie wody i wilgoci. W piwnicy, garażu, łazience czy kuchni konieczne będzie zastosowanie gładzi cementowych lub wapiennych. Oba rodzaje odznaczają się dużą odpornością na wilgoć i mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.
Zdaniem eksperta
Gładź cementowo-gipsowa jest zdecydowanie bardziej odporna na różnego typu uszkodzenia mechaniczne niż gładź gipsowa. Gładź szpachlowa z cementu idealnie sprawdza się w nawet najbardziej wymagających warunkach. Znajduje zastosowanie w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, takich jak baseny i sauny - mówi doradca klienta z ATTIC.
Przede wszystkim rodzaj gładzi szpachlowej należy wybrać w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu będą wykonywane. Inne rodzaje materiałów wykończeniowych wykorzystuje się w miejscach suchych, a inne w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Poszczególne gładzie charakteryzują się innymi parametrami.
Kolejną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę to rodzaj podłoża. Nie każda gładź będzie dobrze współpracować z tynkiem gipsowym czy płytą gipsowo-kartonową. Przed zakupem warto się upewnić, czy dany rodzaj ma dobrą przyczepność do podłoża. Czas schnięcia i obróbki też na znaczenie w wyborze danego produktu. Niektóre gładzie wymagają szlifowania, co przekłada się na dłuższy czas montażu.
Ostateczna decyzja co do rodzaju wykorzystanej gładzi zależy od kilku czynników. Należy wziąć je wszystkie pod uwagę, by cieszyć się długotrwałym i pięknym efektem gładkich i równych ścian. Wysokiej jakości produkty do wykonania gładzi można znaleźć w hurtowni budowlanej Attic.
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia