W nowoczesnym budownictwie jednym z często stosowanych rozwiązań jest adaptacja poddasza na poddasze użytkowe. Istnieje jednak wiele domów jednorodzinnych i obiektów posiadających przestrzeń znajdującą się pod połaciami dachu o charakterze niemieszkalnym. Zwykle są to pomieszczenia, które służą jako strych, suszarnie albo zwyczajnie nie mają przeznaczenia. W takich przypadkach niezwykle ważna jest odpowiednia termoizolacja po to, by z poddasza nie uciekło ciepło z ogrzewanych pomieszczeń znajdujących się poniżej. W artykule wyjaśniamy, czym najlepiej ocieplić strop drewniany i betonowy.
Czym jest strop w budownictwie mieszkalnym?
Dlaczego tak ważne jest prawidłowe ocieplenie stropu?
Czym ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym?
Materiały do izolacji stropów drewnianych i betonowych - przegląd producentów
Najprościej mówiąc, strop to poziomy element konstrukcyjny, który oddziela kolejne kondygnacje. Najważniejszym zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń (własnych i użytkowych), a także izolacja piętr (ciepło oraz dźwięk). Oprócz tego, w razie pożaru, strop powinien zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na sąsiednie kondygnacje.
Jeśli poddasze jest niemieszkalne, konieczne jest ocieplenie stropu. Jeśli natomiast pełni dodatkowe funkcje np. na poddaszu znajdują się pomieszczenia przeznaczone do użytku mieszkalnego, wówczas nieodzowne staje się również ocieplenie dachu.
Budynek bez odpowiedniej izolacji termicznej stropu lub poddasza szybciej się wychładza, a jego ogrzanie staje się kosztowne. Ocieplenie stropu jest zatem ważne ze względu na energooszczędność – prawidłowo wykonane redukuje zapotrzebowanie na energię, co w efekcie ogranicza koszty ogrzewania. Odpowiednio ocieplony strop stanowi dobrą warstwą izolacyjną, która zatrzymuje ciepło pochodzące z systemu ogrzewania wewnątrz domu.
Zdaniem eksperta
Ocieplenie stropu powinno być wykonane zarówno na poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym. Jedyna różnica polega na rodzaju zastosowanego materiału i konstrukcji - mówi doradca klienta z ATTIC
Nowoczesne materiały do ocieplania stropów drewnianych i betonowych, które zapewnią komfort termiczny i akustyczny
Sprawdź naszą ofertę materiałów i systemów do izolacji stropów
Istnieje wiele różnych możliwości ocieplenia stropu na poddaszu nieużytkowym. Sposób, w jaki zostanie ocieplony strop, jest uzależniony od wysokości poddasza, a także jego konstrukcji. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami do tego celu są wełna mineralna lub styropian. Oprócz styropianu oraz wełny mineralnej na rynku istnieją również inne materiały, które można wykorzystać do ułożenia warstwy izolacyjnej stropu, takie jak ekofiber (izolacja z włókien celulozowych, charakteryzująca się wysokimi właściwościami termicznymi, zalecana do stosowania w trudnodostępnych przestrzeniach), wełna mineralna w postaci granulatu (granulat z łatwością wnika w każde miejsce, doskonale sprawdzi się w przypadku stropów na poddaszu, które cechuje występowanie dużej ilości nierównomiernych przestrzeni), płyty styropianowe, maty z wełny mineralnej.
Ocieplenie stropu - przegląd rozwiązań:
Do ocieplenia stropu drewnianego najczęściej stosuje się wełnę mineralną, którą umieszcza się między belkami konstrukcyjnymi. Te zazwyczaj posiadają wysokość 20 cm, co odpowiada standardowej grubości izolacji termicznej. Najważniejszymi parametrami wełny mineralnej, które decydują o jej funkcjonalności, są:
Dodatkowo wełna mineralna wykazuje wysoką sprawność izolacji akustycznej.
Jeśli poddasze zostało całkowicie wyłączone z użytku, nie ma potrzeby tworzenia podłogi. Jeśli natomiast poddasze będzie od czasu do czasu użytkowane, na ociepleniu zaleca się ułożyć podłogę. Przed ułożeniem podłogi, na warstwę ociepleniową powinno się dodatkowo wyłożyć folię wiatrochronną. Dzięki niej wełna mineralna będzie lepiej zabezpieczona i nie będzie się pylić.
Ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.
Do ocieplenia stropu betonowego zwykle wykorzystuje się maty z wełny mineralnej lub płyty styropianowe. Elastyczne maty po rozłożeniu ulegają stopniowemu rozprężeniu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że da się je ułożyć ściśle tak, aby nie powstawały pomiędzy nimi żadne szczeliny, powodujące późniejszą ucieczkę ciepła, co znacznie trudniej osiągnąć wykorzystując sztywniejsze materiały, takie jak styropian czy piankę poliuretanową. Ocieplenie stropu betonowego wełną mineralną w nowopowstałym budynku powinno zostać wzbogacone o folię paroizolacyjną, umieszczoną pomiędzy pierwszą warstwą wełny mineralnej, a stropem.
Materiałów izolacyjnych na rynku jest coraz więcej. Szczególnie warte uwagi są produkty takich marek, jak Isover, Ursa czy Rockwool. Są to czołowi producenci izolacji termicznych, funkcjonujący na rynku od kilkudziesięciu lat. W swojej ofercie posiadają materiały do systemów dociepleń, które znakomicie sprawdzą się jako ocieplenie stropu drewnianego lub betonowego.
Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:
Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane
Dostarczamy materiały na terenie całego kraju
Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną
Realizujemy nietypowe zamówienia