Z czego warto wykonać izolację akustyczną stropu? Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Strop - najprościej rzecz ujmując - oddziela od siebie kolejne kondygnacje, przenosi obciążenia, usztywnia budynek oraz pełni funkcję bariery dźwiękoszczelnej. Już na etapie projektowania budynku dobiera się odpowiednie materiały w taki sposób, aby zapewnić właściwą izolacyjność akustyczną. W artykule wyjaśniamy, z czego wykonać izolację akustyczną stropu, by zapewnić komfortowe użytkowanie z budynku. 

Właściwości akustyczne stropów - przegląd rozwiązań

Czym jest izolacja akustyczna stropu?
Podział i właściwości akustyczne stropów
Z czego wykonać izolację akustyczną stropu?
Izolacja akustyczna stropu drewnianego

Czym jest izolacja akustyczna stropu?

Izolacyjność akustyczna to pojęcie odnoszące się do działań mających na celu zapewnienie ochrony przed niepożądanymi hałasami. Celem jej jest więc redukcja dźwięku przechodzącego przez poszczególne struktury. Istnieją dwa rodzaje izolacji akustycznej w budynkach:

  • izolacja od dźwięków powietrznych;
  • izolacja od dźwięków uderzeniowych.

Dźwięki powietrzne powstają w powietrzu i rozprzestrzeniają się w postaci fali wywołanej np. ludzkim głosem lub muzyką. Z kolei dzięki uderzeniowe wytwarzają się w wyniku pobudzenia do drgań stropu podczas jego użytkowania (np. kłucie, chodzenie).

Nawet najpiękniejszy dom nie będzie cieszył jego mieszkańców, jeśli dźwięki z piętra będą słyszalne na dole. Dlatego już na etapie konstrukcji budynku, trzeba pamiętać o zapewnieniu właściwej izolacji akustycznej.

Podział i właściwości akustyczne stropów

Systemy stropowe dzielą się na:

  • stropy gęstożebrowe;
  • stropy monolityczne (żelbetonowe);
  • stropy drewniane.

Strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów w budownictwie jednomieszkaniowym. Składa się z belek prefabrykowanych, pustaków i nadbetonu. Strop wygląda masywnie, ale jest pusty w środku. Bardzo dobrze przenosi dźwięki uderzeniowe i powietrzne, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowej izolacji akustycznej.

Strop monolityczny jest cieńszy od gęstożebrowego, projektowany jest indywidualnie dla każdego budynku. W przypadku stropów monolitycznych przewiduje się kilka centymetrów izolacji akustycznej.

Zdecydowanie najgorsze parametry izolacyjności akustycznej posiada strop drewniany. W przypadku budowy domu drewnianego, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania grubej warstwy izolacyjnej.

Szukasz materiałów do izolacji akustycznej stropu, które skutecznie będą tłumić dźwięki?
Wybierz wysokiej jakości wełnę mineralną od najlepszych producentów

Z czego wykonać izolację akustyczną stropu?

Najpopularniejszym sposobem wyciszenia stropu gęstożebrowego i monolitycznego jest budowa podłogi pływającej w formie stabilnego podkładu pod posadzkę, ułożonego na warstwie izolacji akustycznej. Aby podłoga pływająca mogła odpowiednio spełniać swoją funkcję znaczenie ma tutaj, oprócz prawidłowego wykonania samej podłogi, zastosowanie materiałów izolacyjnych. Do izolacji akustycznej sprawdzi się wełna mineralna (np. wełna mineralna Isover lub wełna mineralna ROCKWOOL). Wełna mineralna doskonale pochłania dźwięki w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, zapewniając wysoki komfort akustyczny.

Oprócz izolacji akustycznej efektywnie zatrzymuje energię termiczną, czyli zapewnia wysoką termoizolacyjność oraz jest całkowicie niepalna (nie rozprzestrzenia pożaru). Oprócz wełny mineralnej, do zapewnienia izolacyjności akustycznej stropu żelbetonowego czy gęstożebrowego, możemy zastosować również płyty akustyczne ze styropianu. Różnią się one od tradycyjnego styropianu tym, że są bardziej sprężyste, co zawdzięczają granulkom polistyrenowym o większym rozmiarze. Aby styropian akustyczny dobrze tłumił dźwięki zarówno powietrzne, jak i uderzeniowe, płyty styropianowe trzeba dodatkowo dociążyć podkładem podłogowym.

Zdaniem eksperta 

Każda warstwa podłogi pływającej musi być oddzielona od ścian i innych struktur budynku za pomocą tzw. dylatacji brzegowej. Dzięki temu uniknie się przenoszenia dźwięków z podłogi na ściany i do sąsiednich pomieszczeń. Na takiej podłodze - zachowując odpowiedni odstęp od ścian - układa się okładzinę podłogową, czyli panele, parkiet, wykładziny dywanowe czy płytki ceramiczne - mówi doradca klienta z ATTIC

Izolacja akustyczna stropu drewnianego

Najgorszy do wyciszenia jest strop drewniany. Do zapewnienia odpowiedniej izolacji akustycznej w tym wypadku zwykle stosuje się wełnę mineralną, którą układa się w konstrukcji między belkami. Zamiast wełny mineralnej sprawdzi się też styropian, wełna drzewna, perlit czy keramzyt. Wyciszając strop drewniany, można dodatkowo umieścić między belkami a poszyciem specjalne podkładki izolujące. W przypadku stropu drewnianego zastosowanie podłogi pływającej niewiele da, natomiast można w tym wypadku postawić na dodatkowe rozwiązania, takie jak sufit podwieszany z wypełnieniem z wełną mineralną, co organiczny dźwięki powietrzne.

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane: 

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!