Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Który z nich wybrać?

Budowa lub generalny remont domu często wiąże się z wyborem tynków elewacyjnych. Jest to ważna decyzja, ponieważ wpływa ona na ogólny wygląd danego budynku. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami tynków elewacyjnych. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dokonać wyboru podczas zakupu odpowiedniego tynku do swojej nieruchomości.

Najpopularniejsze rodzaje tynków elewacyjnych
Jakich producentów tynków elewacyjnych najlepiej wybierać?
Grubowarstwowe tynki elewacyjne – jakie są ich cechy?
Tynki elewacyjne cienkowarstwowe – czy są lepsze od grubowarstwowych?
Który rodzaj tynków elewacyjnych najlepiej wybrać?

 

Jaki rodzaj tynku elewacyjnego najlepiej wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje tynków elewacyjnych

Rynek budowlany z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Pojawiają się nowe metody na wykańczanie wnętrz budynków, ale także ich zewnętrznych ścian. Podczas budowy jakiejkolwiek nieruchomości, konieczny jest wybór wielu materiałów wykończeniowych, których jakość ma bezpośredni wpływ na poziom zadowolenia właścicieli i użytkowników danego budynku.

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką należy podjąć – zaraz po zainwestowaniu w dobry system dociepleń – jest wybór odpowiedniego tynku elewacyjnego. Jest to wierzchnia warstwa zewnętrznych ścian budynku, od której zależy jego wygląd.

Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów tynków elewacyjnych:

  • tradycyjne tynki grubowarstwowe, wśród których wyróżniamy dodatkowo tynki cementowo-wapienne i tynki cementowe;
  • tynki cienkowarstwowe, do których należą między innymi tynki mineralne i akrylowe.

Zdaniem eksperta 

Rodzaj tynku, jaki powinien być zastosowany w przypadku danego budynku, więc kwestią bardzo indywidualną. Z jednej strony należy patrzeć na aspekty wizualne, jednak ważniejsza mimo wszystko jest funkcjonalność danego tynku. Nikt bowiem nie chce, aby w niedługim okresie od ich położenia pojawiły się nieestetyczne pęknięcia. Warto więc zasięgnąć opinii u osób doświadczonych i dopytać, jaki rodzaj tynku elewacyjnego sprawdzi się w konkretnym przypadku. Dzięki temu każdy zdobędzie pewność, że dokonuje odpowiedniego wyboru - mówi doradca klienta z ATTIC

Jakich producentów tynków elewacyjnych najlepiej wybierać?

Podczas wyboru odpowiedniego tynku elewacyjnego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego cechy, ale również na producenta. Rodzaj firmy, która odpowiedzialna była za produkcję danego materiału, ma bowiem wpływ m.in. na jakość danego produktu. Do najczęściej wybieranych zaliczamy:

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie zapoznać się z ofertą wymienionych wyżej firm. Pozwoli to na poznanie wielu produktów, które różnią się od siebie nie tylko cechami, ale również finalnym wyglądem na ścianie.

Różne rodzaje trwałych tynków elewacyjnych do ścian
Sprawdź naszą ofertę systemów dociepleń i produktów do elewacji

 

Grubowarstwowe tynki elewacyjne – jakie są ich cechy?

Tynki elewacyjne grubowarstwowe to produkty znane i używane od wielu lat. Charakteryzują się kilkoma cechami, które odróżniają je od innych rodzajów tynków:

  • po nałożeniu na ścianę mają grubość nawet 3 cm;
  • mogą być nakładane na ściany murowane betonowe;
  • wyróżniamy wśród nich tynki cementowo-wapienne i cementowe; są stosunkowo tanim materiałem;
  • istnieją różne sposoby ich nakładania na ścianę (mogą przyjąć postać gładkiej powierzchni, ale równie często wybierana jest ozdobna faktura).

Tynki cementowo-wapienne są jednym z popularniejszych wariantów. Cechują się niską ceną i dużą trwałością, przy czym jednocześnie są mało odporne na chłonięcie wody. Minusem jest również to, że nie są odporne na skurcz, co niekiedy prowadzi do pękania warstwy tynku.

Tynki cementowe, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, są bardziej odporne na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest fakt, że znacznie trudniej się je nakłada, ponieważ dość szybko schną.

Tynki elewacyjne cienkowarstwowe – czy są lepsze od grubowarstwowych?

Cienkowarstwowe tynki elewacyjne znacznie się różnią od tych grubowarstwowych. Ich grubość osiąga od 3 do 10 mm. Dostępne są w znacznie szerszej gamie kolorystycznej, a także o różnej fakturze. Są dość uniwersalne, ponieważ można nimi wykańczać niemalże każdy rodzaj ścian. 

Cienkowarstwowe, mineralne tynki elewacyjne uważane są za bardzo trwałe. Odporne bowiem są na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Ich kolory zazwyczaj ograniczają się do odcieni pastelowych, jednak nie ma problemu, aby pomalować je odpowiednim rodzajem farby – koniecznie z cechą paroprzepuszczalności. Minusem tynków mineralnych jest to, że dość łatwo się brudzą.

Kolejnym rodzajem tynków cienkowarstwowych są tynki akrylowe. Jedną z ważniejszych, charakteryzujących je cech jest to, że spaja je żywica akrylowa. Są bardzo elastyczne, dzięki czemu nie sprawiają problemu podczas nakładania na ścianę. Ważne jest również to, że nie sprawiają problemu podczas układania w ciężkich warunkach atmosferycznych, nawet zimowych. Występują w wielu kolorach. Po ułożeniu mogą przyjmować różną strukturę – w zależności od wizji właściciela danego budynku.

Ciekawostka

Chcąc uzyskać wymarzony kolor tynku elewacyjnego, czasami warto skorzystać z usług mieszalni tynków i farb. Jest to miejsce, w którym powstają materiały specjalnie na zamówienie klienta, który ceni sobie wysoką jakość produktów, a jednocześnie wyjątkowe rozwiązania.

Który rodzaj tynków elewacyjnych najlepiej wybrać?

Podczas wyboru tynków elewacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, jaka jest technologia budowy danego budynku, a szczególnie jego ścian – np. to, jaki został użyty materiał izolacyjny. Wpływ na to powinno mieć również jego położenie. Oznacza to, że rodzaj wykorzystywanego tynku powinien być uzależniony m.in. od obecności drzew, dużej wilgotności powietrza czy np. często uczęszczanej ulicy. Warto zwrócić także uwagę na to, jak duża jest ekspozycja danej nieruchomości na promienie słoneczne. Kwestia ta może bowiem warunkować również wygląd zastosowanego tynku po kilku latach od jego nałożenia. Niewłaściwy rodzaj materiału może bowiem ulec nadmiernemu wypłowieniu.

Przeczytaj powiązane poradniki na naszym blogu:

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!