W jakich sytuacjach użyć wylewki samopoziomującej? Wyjaśniamy

Efekt wizualny i trwałość posadzki w dużym stopniu zależy od rodzaju podłoża. Poza tym pod wylewką montuje się przewody instalacji kanalizacyjnej, grzewczej oraz wodnej. W związku z tym istotne są zarówno materiały, jak i jakość samego wykonania. Sposób i rodzaj wykorzystanych technik musi być dostosowany do możliwości w budynku lub konkretnym pomieszczeniu. Zupełnie inne rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach z większą wilgotnością od tych, w których panują suche warunki. Wśród nowoczesnych zastosowań wyróżniają się wylewki samopoziomujące, które pozwalają uzyskać idealnie równy jastrych. Kiedy warto z nich skorzystać? Odpowiadamy!

W jakich sytuacjach sprawdzi się wylewka samopoziomująca?

Co to jest wylewka samopoziomująca?
Wylewka samopoziomująca a wylewka tradycyjna - porównanie
Kiedy warto zastosować wylewkę samopoziomującą?
Wylewka samopoziomująca - rodzaje
Wylewka samopoziomująca wolnowiążąca i szybkowiążąca
Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca jest często określana jako masa samorozlewna. W końcu to nic innego jak rodzaj podłoża, które po wylaniu samo wyrównuje się w poziomie. Dzięki temu gwarantuje idealnie równą podłogę, a przy tym znacznie przyspiesza prace budowlano-wykończeniowe. Wylewka stanowi bazę pod płytki, panele czy wykładzinę. Poza tym materiał pozwala uzyskać warstwę od 2 do nawet 70 mm. Szybko rosnąca popularność tego rozwiązania wynika z łatwego wykonania oraz możliwości wyrównania każdego jastrychu.

Szukasz sprawdzonych materiałów do wykonania wylewki samopoziomującej?
Sprawdź naszą ofertę!

Wylewka samopoziomująca a wylewka tradycyjna - porównanie

Wylewka samopoziomująca przede wszystkim doskonale sprawdza się jako warstwa wyrównująca. Poza tym dobrze przewodzi ciepło i zwykle wybierają ją osoby, które w swoich wnętrzach decydują się na ogrzewanie podłogowe. Jednak minusem tego rozwiązania jest dłuższy czas wiązania, co trwa nawet do kilku dni, a pierwsze wejście na posadzkę nie powinno odbyć się wcześniej, niż po upływie 48 godzin. W celu poprawy przyczepności podłoże musi być też zagruntowane.

Wylewka tradycyjna znacznie szybciej wiążę, ale wymaga bardziej skomplikowanych prac. W dodatku na każdym etapie należy kontrolować równość za pomocą poziomicy. W związku z tym opcja ta jest mniej wygodna, a do jej wykonania warto zatrudnić fachowca z doświadczeniem w posadzkach.

Kiedy warto zastosować wylewkę samopoziomującą?

Użycie wylewki samopoziomującej może wynikać z chęci prostszych prac remontowych lub wymagań budynku. Dotyczy to między innymi rynku wtórnego, gdzie nie mamy wpływu na dotychczasowe użytkowanie i wcześniejsze wykonanie jastrychu. Wówczas masa samorozlewna doskonale radzi sobie z mniejszymi nierównościami. Materiał znajduje zastosowanie również, kiedy pozbywamy się starej posadzki. Zrywanie paneli lub płytek często narusza warstwę podłoża i pozostawia ubytki. Wówczas należy posłużyć się profesjonalną chemią budowlaną, która pozwoli sprawnie wyrównać posadzkę.

Zdaniem eksperta 

Czas schnięcia zależy przede wszystkim od grubości warstwy wylewki. Standardowo nie powinno się wchodzić na posadzkę przed upływem kilku dni. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie prac po upływie minimum tygodnia. Każdorazowo należy sprawdzić zalecenia producenta. Przykładowo na produktach marki Weber widnieje informacja, że pierwszy ruch pieszy jest możliwy nawet po upływie 5 godzin - mówi doradca klienta z ATTIC.

Wylewka samopoziomująca - rodzaje

Zasadniczy podział wylewek zależy od grubości masy samopoziomującej:

 • Wylewki cienkowarstwowe - zwykle stosowane jako dodatkowa masa wyrównująca.
 • Wylewki grubowarstwowe - używane do wyrównania większych ubytków w podłożu.

W trakcie planowania posadzki warto uwzględnić wydajność wylewki samopoziomującej oraz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia budowlane. Średnio przy zachowaniu grubości do 10 mm - ilość masy wyrównawczej nie powinna przekroczyć 13 kg/ m2.

Wylewka samopoziomująca wolnowiążąca i szybkowiążąca

Najlepsze wylewki samopoziomujące oferują między innymi producenci Weber, Murexin i Kreisel. W ich ofercie znajdziemy zarówno warianty tradycyjne, jak i szybkoschnącę. Dzięki temu, w zależności od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na wersję, która pozwoli nam przyspieszyć prace budowlane.

Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Anhydrytowa wylewka szybciej reaguje na zmiany temperatury. W związku z tym stosuje się ją w przypadku ogrzewania podłogowego. Ponadto wykazuje szczelność i szybki czas wiązania. Zasadniczym minusem jest mniejsza odporność na wilgoć. Raczej nie zaleca się jej w kuchni lub łazience. W tych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się podkład cementowy.

Na naszym blogu znajdziesz również inne artykuły:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!