Jak dobrać odpowiednią grubość płyty OSB na sufit?

Płyty OSB znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie. Charakteryzują się stabilnością kształtu, dobrze izolują, a odpowiednio zaimpregnowane nie pochłaniają wilgoci. Wykorzystuje się je jako element ścian szkieletowych, podłóg, sufitów. Podobnie jak w przypadku płyt kartonowo-gipsowych można pod nimi ukryć niepotrzebne instalacje i zamontować nowoczesne oświetlenie. 

Czym właściwie jest płyta OSB?
Sufit z płyty OSB - czy warto?
Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?
Grubość płyty OSB na sufit
Jak zamontować płytę OSB na suficie?
Sufit OSB - jakiej marki wybrać płytę?

jaka grubość płyty OSB na sufit

Czym właściwie jest płyta OSB?

Płyta OSB wykonana jest z wiórów ułożonych odpowiednio w trzech warstwach, które uzyskuje się z pni drzew specjalnie do tego wyselekcjonowanych i sprasowanych w odpowiedniej temperaturze oraz dużym ciśnieniu. Wspomniane wióry połączone są ze sobą za pomocą żywicy, która pełni funkcję naturalnego kleju. Ze względu na to, że płyta OSB posiada różne właściwości wytrzymałościowe, produkuje się ją w kilku odmianach. W budownictwie wykorzystywane są głównie odmiany OSB 3 i OSB 4.

Płyta OSB charakteryzuje się:

 • wysoką odpornością na wpływ warunków atmosferycznych;
 • stabilnością kształtu;
 • prostym montażem;
 • łatwością obróbki (można ją dowolnie przycinać na wybrany kształt i wymiar);
 • dobrą izolacyjnością akustyczną i termiczną.

Dla wielu inwestorów atutem zastosowania płyt OSB w budownictwie z pewnością będzie również niska cena. Dotyczy to zarówno samych płyt, jak i akcesoriów niezbędnych do ich montażu.

Szukasz sposobu na wykonanie sufitu podwieszanego?
Szeroki wybór płyt OSB w różnych wymiarach i grubościach

 

Sufit z płyty OSB - czy warto?

Sufity podwieszane najczęściej wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. Jednak płyta wiórowa lub OSB również nadaje się do tego celu. Płyty OSB rzadko się odkształcają, są łatwe do obrobienia i wykończenia. Naprzemienne ułożenie wiórów sprawia, że materiał ten jest odporny na przeciążenia, dlatego płyta OSB może stanowić jednocześnie sufit i podłogę dla garderoby czy antresoli. Podczas cięcia płyta OSB nie pyli się tak, jak lite drewno. Dobrze zaimpregnowana i zakonserwowana płyta nie pęcznieje pod wpływem wilgoci, dlatego nie ma przeciwwskazań, by użyć jej również w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą. Można ją też pokryć różnymi rodzajami farb. Sufit z płyt OSB zamaskuje kable, przewody, instalacje. Można w nim zamontować oświetlenie.

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?

Płytę OSB należy dostosować do rodzaju pomieszczenia i materiału, z którego są wykonane pozostałe elementy ścian, sufitu oraz dachu. W przypadku sufitów najlepiej sprawdzi się płyta OSB gładko wykończona i dokładnie wypolerowana, która nie wymaga dodatkowego wygładzania.

Zdaniem eksperta 

W pomieszczeniach o większej wilgotności, takich jak łazienka, garaż, piwnica lub pomieszczenia gospodarcza płyta OSB powinna być odporna na wilgoć i zmiany temperatury. Jeśli taka płyta nie zostanie wcześniej odpowiednio zaimpregnowana, wilgoć może powodować jej puchnięcie, łuszczenie i odpadanie farby lub nieestetyczne ślady na powierzchni sufitu - mówi doradca klienta z ATTIC

Grubość płyty OSB na sufit

Wybierając płytę OSB na sufit, trzeba zwrócić uwagę także na jej wymiar oraz grubość, będące głównym elementem rozróżniającym poszczególne typy płyt. Grubość płyty OSB na strop powinna wynosić ok. 18 mm. Płyta OSB na sufit nie może być zbyt ciężka, jednocześnie powinna dobrze izolować wilgoć.

Jak zamontować płytę OSB na suficie?

Płytę OSB najlepiej zamontować na stalowym stelażu, drewnianych belkach lub innych elementach stropu. Stelaż musi być mocny, ponieważ płyty OSB są cięższe od tych kartonowo-gipsowych wykorzystywanych przy suchej zabudowie. Aby wzmocnić całą konstrukcję, między płytą a dachem można umieścić warstwę uszczelniającą, np. wełnę mineralną, która zabezpieczy przed uciekaniem ciepła. Dobrze zakonserwowane płyty OSB mogą zostać pokryte farbą lub zostać wytapetowane. W niektórych nowoczesnych projektach wnętrz płyta OSB zostaje jedynie polakierowana lub zaolejowana i w ten sposób stanowi główny element wykończeniowy lub dekoracyjny.

Sufit OSB - jakiej marki wybrać płytę?

Niekwestionowanym liderem na rynku w zakresie produkcji płyt OSB i materiałów drewnopochodnych jest marka Swiss Krono. Firma ta od wielu lat wprowadza na rynek innowacyjne produkty, które obecnie dostępne są w 121 krajach na całym świecie. Produkty Swiss Krono spełniają, a nawet przekraczają oczekiwania Klientów w zakresie jakości wykonania, użyteczności i standardów ekologicznych.

W centrum budowlanym ATTIC posiadamy każdy rodzaj płyt OSB. Specjalizujemy się w realizacji zamówień pod inwestycje budowlane. Obsługujemy m.in. deweloperów, firmy ogólnobudowlane, generalnych wykonawców. Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj również na naszym blogu artykuły powiązane:

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, KRONOPOL, ROCKWOOL, SCHIEDEL
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej