Przegląd sufitów podwieszanych – kasetonowych

Sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, biurowych czy użyteczności publicznej. Wybór materiałów na sufit podwieszany jest dziś tak duży, że każdy bez problemu dostosuje odpowiednie rozwiązanie do własnych potrzeb. Na rynku istnieje kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Jednym z nich jest sufit kasetonowy. Dziś bliżej przyglądamy się temu rozwiązaniu. 

Czym charakteryzuje się podwieszany sufit kasetonowy?
Właściwości sufitów podwieszanych kasetonowych
Sufit kasetonowy - przegląd producentów

przegląd sufitów podwieszanych kasetonowych

Czym charakteryzuje się podwieszany sufit kasetonowy?

Sufit podwieszany może być wykonany z różnych materiałów. Oprócz płyt kartonowo-gipsowych wykorzystywanych na szeroką skalę w systemach suchej zabudowy, popularne, zwłaszcza w biurach i obiektach użyteczności publicznej, są sufity podwieszane kasetonowe (rastrowe). Wykonane są one z kwadratowych i prostokątnych modułów – zwykle o wymiarach 600x600 mm, choć mogą być i większe, np. 1200x600 mm, mocowanych w ramie montażowej. Takie sufity mogą mieć gładką powierzchnię lub być perforowane.

Zdaniem eksperta 

Dużym atutem sufitów kasetonowych jest brak pylenia podczas pracy i szybki montaż. Łatwo je zdemontować oraz zmodyfikować. Ich ważną zaletą jest również wytrzymałość - mówi doradca klienta z ATTIC

Właściwości sufitów podwieszanych kasetonowych

Sufit podwieszany pozwala na zmniejszenie wysokich wnętrz, dlatego bardzo często montuje się go w pomieszczeniach o wysokim stropie. Dzięki mu możliwe jest zamaskowanie wszystkich nieestetycznych przewodów od wentylacji czy klimatyzacji, a także wyrównanie powierzchni czy ukrycie niedoskonałości stropu. W przypadku konieczności wykonania prac konserwacyjnych lub napraw instalacji, wystarczy zdemontować część kasetonów. 

Co więcej, sufity podwieszane kasetonowe świetnie tłumią dźwięki oraz ograniczają straty ciepła. Niektóre rodzaje płyt kasetonowych sufitowych są ognioodporne, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Inne z kolei mogą być odporne na rozwój bakterii i grzybów, co może mieć szczególne znaczenie w pomieszczeniach przeznaczonych do przygotowywania żywności lub służbie zdrowia. Ważną cechą sufitów kasetonowych są również właściwości dekoracyjne. Kasetonowy sufit podwieszany dekoracyjny zyska na swoim wyglądzie, jeśli zostanie odpowiednio oświetlony. Sufit podwieszany kasetonowy led będzie nie tylko energooszczędny, ale i nowoczesny.

Sufity podwieszane kasetonowe do pomieszczeń użyteczności publicznej o podwyższonych właściwościach akustycznych
Sprawdź naszą ofertę

 

Sufit kasetonowy - przegląd producentów

Panele i płyty do tworzenia sufitów kasetonowych znajdziemy w ofercie takich firm, jak Armstrong, Rigips czy Rockfon. Poniżej przyglądamy się nieco bliżej ofercie każdego z producentów:

Sufity podwieszane kasetonowe Armstrong

Firma Armstrong to światowy lider w produkcji akustycznych sufitów podwieszanych, która oferuje kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. To, co powoduje, że sufity podwieszane Armstrong są tak chętnie wybierane przez inwestorów z całego świata, to przede wszystkim wysoki stopień izolacji akustycznej, 30-letnia gwarancja producenta, trwałość oraz bezpieczeństwo. Panele firmy Armstrong dostępne są w 3 wariantach: drewniane, metalowe, mineralne. Pozwalają szybko i łatwo zaprojektować sufit podwieszany. 

Sufity podwieszane Armstrong mogą mieć różne krawędzie wykończenia:

 • Board - najbardziej standardowe krawędzie, proste, cięte pionowo na boki. Płyty nakładane są od góry na ruszt nośny, który z dołu jest widoczny. 
 • Tegular - płyty mają delikatny uskok, dzięki czemu ruszt jest ukryty w szczelinie.
 • MicroLook - płyty sufitowe montowane od góry na ruszcie nośnym o szerokości 15 mm. Między poszczególnymi panelami znajduje się wąska szczelina. Montaż płyt jest możliwy na dekoracyjnym ruszcie linii Silhouette lub Interlude, w efekcie czego powstaje sufit dekoracyjny podwieszany.
 • K2C2 lub SL2 - krawędzie płyt sufitowych zachodzące na siebie. Ukryty ruszt nośny sprawia, że sufit po instalacji daje wrażenie jednolitej powierzchni, bez wyraźnych podziałów między płytami. 
 • Vector - płyty montowane od dołu, łączenia płyt są praktycznie niewidoczne. 

Sufity podwieszane kasetonowe Rigips

Marka Rigips posiada bardzo bogatą ofertę płyt do sufitów podwieszanych kasetonowych (CASOPRANO, GYPTONE i GYPREX). Sprawdzą się one doskonale w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni, zapewniając:

 • trwałość;
 • estetykę;
 • łatwość w montażu i konserwacji;
 • komfort akustyczny oraz klimatyczny (płyty do sufitów kasetonowych regulują wilgoć w pomieszczeniach);
 • możliwość szybkiego demontażu. 

Sufity podwieszane kasetonowe Rockfon

Firma Rockfon oferuje szeroką gamę rozwiązań do sufitów i ścian akustycznych, które łączą w sobie naturalne właściwości płyt wykonanych z wełny skalnej oraz innowacje w zakresie konstrukcji. Ich produkty znajdą zastosowanie w przestrzeniach biurowych, placówkach oświatowych, służbie zdrowia, obiektach handlowych, rekreacyjnych, przemysłowych. 

W ofercie tego producenta znajdziemy płyty i panele Rockfon Mono Acoustic o doskonałych właściwościach akustycznych do tworzenia jednolitych powierzchni w technologii monolitycznej, płyty Rockfon Blanka o wysokim współczynniku odbicia światła i białej, matowej powierzchni, a także dobrych właściwościach dźwiękochłonnych, płyty Rockfon Sonar o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku, służące do poprawienia akustyki w pomieszczeniach.

Przeczytaj również na naszym blogu:

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, KRONOPOL, ROCKWOOL, SCHIEDEL
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej