Izolacja stropu nad garażem - jakie materiały ociepleniowe wybrać?

Obecnie garaże powstają niemal w każdym domu. Nikogo nie trzeba przekonywać o ich przydatności, tym bardziej że pełnią szereg funkcji dodatkowych: mogą być warsztatem, magazynem czy nawet salą treningową. Niezależnie od tego, jak wykorzystywany będzie garaż, komfort termiczny w jego wnętrzu zależy w dużej mierze od odpowiedniej izolacji, zwłaszcza jeśli nad garażem znajduje się kolejne pomieszczenie. Odpowiednia izolacja stropu nad garażem nie tylko zapewni ciepło i komfort termiczny, ale także pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w chłodniejsze miesiące.

z czego wykonać izolację termiczną stropu nad garażem?

Dlaczego izolacja stropu nad garażem jest tak ważna?
Materiały izolacyjne do ocieplenia stropu nad garażem - przegląd
Co zamiast tradycyjnej wełny mineralnej na ocieplenie stropu nad garażem w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej?
Płyty lamelowe STROPROCK G z wełny mineralnej do izolacji stropu nad garażem
Izolacja termiczna garażu z ISOVER Stropmax 31

 

Dlaczego izolacja stropu nad garażem jest tak ważna?

 

Garaż połączony z domem to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli jest on połączony z co najmniej jedną ścianą budynku mieszkalnego, konieczne jest jego prawidłowe ocieplenie. W przypadku garażu ogrzewanego wszystkie ściany zewnętrzne powinny zostać ocieplone podobnie jak ściany całego domu. Jeśli mamy garaż nieogrzewany, należy dodatkowo ocieplić ściany wewnętrzne, które oddzielają je od pomieszczeń, w których jest wyższa temperatura. Jeśli nad garażem bezpośrednio znajduje się mieszkanie, to w takim przypadku należy pamiętać, że również strop musi zostać zaizolowany termicznie oraz akustycznie. Izolacja stropu nad garażem jest bardzo ważna, ponieważ prawidłowo wykonana sprawi, że chłód nie będzie przenikał do pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio nad garażem.

Materiały izolacyjne do ocieplenia stropu nad garażem - przegląd

Ogromny wpływ na prawidłowo wykonaną izolację termiczną stropu nad garażem ma dobór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, które nie przyczynią się do powstania tzw. mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Mogą też przyczynić się do kondensacji pary wodnej, która prowadzi do rozwoju pleśni. Z tego względu materiały do izolacji garaży muszą być odporne na wilgoć i przepuszczać parę wodną.

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji termicznej stropów nad garażami, zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej (np. centrach handlowych) jest wełna mineralna. Jest to materiał izolacyjny wytwarzany z włókien szklanych lub skalnych. Posiada następujące właściwości:

  • Izolacyjność termiczna - wełna mineralna jest doskonałym izolatorem termicznym. Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) dla wełny mineralnej wynosi od 0,031 do 0,045 W/(mK).
  • Izolacyjność akustyczna - wełna mineralna jest również dobrym izolatorem akustycznym. Pochłania dźwięki, dzięki czemu pozwala wygłuszyć pomieszczenia.
  • Niepalność - wełna mineralna jest niepalna. Nie wydziela dymu ani toksycznych substancji w przypadku pożaru.
  • Odporność na wilgoć - wełna mineralna ma właściwości hydrofobowe. Nie chłonie wody, dzięki czemu nie pleśnieje i nie gnije.
  • Wytrzymałość - wełna mineralna to materiał wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.
  • Paroprzepuszczalność - wełna mineralna jest paroprzepuszczalna. Pozwala na swobodny przepływ pary wodnej, co zapobiega powstawaniu kondensacji.
  • Higroskopijność - wełna mineralna ma właściwości higroskopijne. Chłonie wilgoć z powietrza, dzięki czemu pomaga regulować wilgotność w pomieszczeniach.

Zdaniem eksperta 

Dzięki zastosowaniu izolacji z wełny skalnej w garażu nie tylko zmniejszymy utratę ciepła i zwiększamy temperaturę wewnątrz pomieszczenia, ale także stwarzamy dogodne warunki, by przekształcić garaż w miejsce do majsterkowania czy przydomową siłownię - mówi doradca klienta z ATTIC

Co zamiast tradycyjnej wełny mineralnej na ocieplenie stropu nad garażem w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej?

W związku z mocno pracochłonnym procesem izolacji stropów przy pomocy wełny mineralnej, czołowi producenci materiałów termoizolacyjnych proponują inwestorom coraz to bardziej udoskonalone rozwiązania termoizolacyjne, mające zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

Nowoczesne materiały do izolacji stropu nad garażem
Sprawdź naszą ofertę

Płyty lamelowe STROPROCK G z wełny mineralnej do izolacji stropu nad garażem

Płyta STROPROCK G Rockwool to płyta lamelowa ze skalnej wełny, pokryta jednostronnie preparatem gruntującym. Przeznaczona do izolacji termicznej stropów nad garażami, przejazdami oraz stropów piwnicznych. Z płyt STROPROCK wykonuje się izolacje o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła (λ=0,037 [W/mK]) znacząco redukują stary ciepła przez strop przy zastosowaniu relatywnie niskiej grubości płyt. Płyty STROPROCK mają wysoką pochłanialność dźwięków, co ma istotne znaczenie w zapewnieniu odpowiednich parametrów akustycznych, w takich miejscach jak parkingi podziemne, galerie handlowe czy biurowce. Są niepalne - posiadają klasę reakcji na ogień A1. Płyty z wełny mineralnej marki Rockwool są łatwe w montażu. Przykleja się je do stropów za pomocą zaprawy klejącej, bez konieczności używania łączników mechanicznych, co znacznie przyspiesza i obniża koszty ocieplenia.

Izolacja termiczna garażu z ISOVER Stropmax 31

Kolejne rozwiązanie w zakresie izolacji termicznej i akustycznej stropów nad garażami i nie tylko znajdziemy w ofercie ISOVER. Chodzi o płyty ISOVER Stropmax 31, które doskonale sprawdzą się do izolacji przegród między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. Stropmax 31 to płyty z wełny mineralnej szklanej, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i elastycznością. Płyty posiadają najniższy na rynku współczynnik przewodności cieplnej (λD = 0,031 W/mK), co zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną. Ponadto charakteryzują się wysokim wskaźnikiem pochłaniania dźwięku, doskonale sprawdzą się w obiektach z wymaganiami DS, są niepalne. Kolejną zaletą produktu to krótki czas montażu - wymagają użycia jedynie noża, wiertarki udarowej oraz wkrętarki. Płyty posiadają już wykończenie w odcieniu zbliżonym do betonu architektonicznego, co przekłada się na szybszy i tańszy montaż.

Jeśli nie wiesz, na jaki produkt do izolacji stropu nad garażem się zdecydować, pamiętaj że w centrum budowlanym Attic zawsze możesz liczyć na fachowe doradztwo, niezależnie od tego czy jesteś inwestorem czy klientem indywidualnym. 

Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

  • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

  • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

  • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

  • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

  • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
  • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
  • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
  • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

  • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
  • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
  • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
  • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!