Hydroizolacja łazienki - jaka izolacja przeciwwodna w pomieszczeniach mokrych?

Łazienka to miejsce, które szczególnie narażone jest na działanie wody. Właściwa hydroizolacja tego pomieszczenia będzie zatem kluczowa do zapewnienia jej trwałości, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W artykule wyjaśniamy, jaka hydroizolacja łazienki będzie najlepsza oraz jakich materiałów użyć, by ją prawidłowo wykonać.

Jaką zastosować hydroizolację łazienki?

Dlaczego odpowiednia hydroizolacja łazienki jest tak ważna?
Czy cała łazienka musi być pokryta materiałami do izolacji przeciwwodnej?
Rodzaje materiałów do hydroizolacji łazienki
Folia w płynie do hydroizolacji w łazience
Mata hydroizolacyjna jako izolacja przeciwwodna w pomieszczeniach mokrych
Płynna membrana poliuretanowa
Elastyczne zaprawy uszczelniające
Fugowanie
Gdzie kupić produkty do izolacji przeciwwodnej w pomieszczeniach mokrych?

 

Dlaczego odpowiednia hydroizolacja łazienki jest tak ważna?

 

Hydroizolacja to proces uszczelnienia powierzchni przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Największe ryzyko powstawania wilgoci jest w miejscach, w których z wody korzysta się na co dzień. Do takich pomieszczeń z pewnością należy łazienka. Unosząca się para wodna oraz woda, która jest nieodłącznym elementem kąpieli, przy nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji, może przeciekać przez stałe powierzchnie ścian czy podłóg. Duże nagromadzenie wody w efekcie może prowadzić do zalania sufitu sąsiadów, jest to szczególnie uciążliwe zwłaszcza w mieszkaniach w blokach. Ponadto to właśnie w łazienkach, gdzie panuje duża wilgotność, najczęściej rozwija się pleśń i grzyb. Są to szkodliwe dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy, które są również niebezpieczne dla samej konstrukcji budynku. Do tego dochodzi permanentna wilgoć w łazience prowadząca do odprysków farby, odklejania się płytek czy powstawania nieestetycznych plam.

Zdaniem eksperta 

Hydroizolacja w łazience spełnia bardzo ważną funkcję polegającą na ochronie przed przenikaniem wody, stąd jej prawidłowe wykonanie i dobór odpowiednich preparatów do tego celu są kluczowe. Ponadto dobrze wykonana hydroizolacja łazienki to inwestycja, która w dłuższej perspektywie pozwala uniknąć kosztownych napraw i renowacji spowodowanych uszkodzeniami związanymi z nagromadzeniem wody - mówi doradca klienta z ATTIC

Czy cała łazienka musi być pokryta materiałami do izolacji przeciwwodnej?

W każdej łazience, niezależnie od jej rozmiaru, są strefy mniej i bardziej narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które należy odpowiednio zabezpieczyć. Najbardziej newralgicznymi punktami są tzw. strefy mokre, bezpośrednio narażone na kontakt z wodą. Są to przede wszystkim podłoga oraz cokół, a także całe otoczenie prysznica i wanny, czyli strefa kąpielowa. Pozostałe powierzchnie to strefa wilgotna w łazience. W strefach mokrych należy wykonać szczelną izolację przeciwwilgociową, o której więcej napiszemy nieco niżej. Natomiast strefę wilgotną wystarczy zabezpieczyć odpowiednim preparatem gruntującym, klejem, płytkami, farbami, fugami wodoodpornymi, przeznaczonymi do stosowania w łazienkach.

Skorzystaj z naszej oferty gotowych produktów do hydroizolacji
Sprawdź naszą ofertę

Rodzaje materiałów do hydroizolacji łazienki

Do hydroizolacji łazienek najczęściej używa się gotowych preparatów, takich jak płynna folia, wodoszczelny klej, maty hydroizolujące, elastyczne zaprawy uszczelniające:

Folia w płynie do hydroizolacji w łazience

Folia w płynie to nowoczesny, specjalistyczny produkt bazujący na żywicy syntetycznej, który po zaschnięciu ma właściwości uszczelniające. Zapobiega wnikaniu wilgoci w ściany i podłogi. Nie dopuszcza również do powstawania pleśni i grzybów. Wykorzystuje się go do hydroizolacji podpłytkowej w łazienkach oraz w innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Folia w płynie jest niezbędna w prysznicach, na ścianach przy wannach, na podłogach kabin natryskowych bez brodzika typu walk-in. Dużą zaletą tego typu produktu jest to, że w momencie zakupu jest praktycznie gotowy do użycia. Przed nałożeniem należy go jedynie wymieszać za pomocą wałka malarskiego lub pędzla. Po związaniu folia w płynie jest nie tylko wodoszczelna, ale również elastyczna. Niestety nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu folii w płynie pomieszczenia narażone na kontakt z wodą są odpowiednio izolowane i chronione przed rozwojem pleśni oraz grzybów.

Mata hydroizolacyjna jako izolacja przeciwwodna w pomieszczeniach mokrych

Maty hydroizolujące pozwalają skutecznie zabezpieczyć ściany i posadzki przed negatywnym działaniem wody w łazienkach, na tarasach i balkonach. Chronią przed wilgocią, powstawaniem pleśni, grzybów, pozwalają uniknąć przepuszczania wilgoci pod posadzkę. Do najważniejszych zalet tego typu produktów należą przede wszystkim: możliwość stosowania na różnych podłożach, szybki przebieg prac z ich użyciem oraz łatwość obróbki, elastyczność umożliwiająca niwelowanie naprężeń występujących w podłożu.

Płynna membrana poliuretanowa

Jednoskładnikowa płynna membrana poliuretanowa może być używana do hydroizolacji łazienek np. na basenach, a także doskonale nadaje się do izolacji dachów płaskich, tarasów, piwnic czy fundamentów. Membrana poliuretanowa tworzy elastyczną, jednolitą powłokę pozbawioną łączeń, co minimalizuje ryzyko przenikania wody. Gwarantuje doskonałą adhezję do większości rodzajów podłoża. Zapewnia przepuszczalność pary wodnej, dzięki czemu powierzchnia może oddychać.

Elastyczne zaprawy uszczelniające

Zaprawy uszczelniające to specjalistyczne produkty na bazie cementu, wyselekcjonowanych kruszyw, specjalnych dodatków oraz żywic syntetycznych. Ze względu na swoje właściwości tego typu produkty mają szerokie zastosowanie do uszczelnień w pomieszczeniach wilgotnych oraz mokrych (zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej - natryski, łazienki, baseny).

Fugowanie

Aby hydroizolacja łazienki była jeszcze skuteczniejsza, do wykonania fug należy wykorzystać specjalne wodoodporne zaprawy spoinujące, dzięki którym powierzchnia nie będzie nasiąkać wodą. Spoiny przy wannie, brodziku lub zlewie można wykończyć za pomocą silikonu sanitarnego.

Gdzie kupić produkty do izolacji przeciwwodnej w pomieszczeniach mokrych? 

Wszystkie niezbędne produkty, które umożliwią wykonanie izolacji przeciwwodnej w łazienkach i pomieszczeniach mokrych, zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, zakupisz w naszej hurtowni budowlanej Attic w Krakowie. W ofercie posiadamy produkty do hydroizolacji czołowych producentów m.in. firmy Mapei, Kerakoll czy Murexin. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni, nasi doradcy chętnie służą fachową pomocą.

Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane:

Waga: 
0

Zaopatrujemy inwestycje budowlane

 • Obsługujemy firmy ogólnobudowlane i specjalistyczne, deweloperów, generalnych wykonawców i przedsiębiorstwa budowlane

 • Dostarczamy materiały na terenie całego kraju

 • Zapewniamy fachowe doradztwo i opiekę inwestycyjną

 • Realizujemy nietypowe zamówienia

czytaj więcej

Zaopatrujemy składy budowlane

 • Zaopatrujemy składy i hurtownie budowlane w Polsce południowej
 • Jesteśmy liderem ogólnopolskim      w dystrybucji produktów FAKRO, RIGIPS, ISOVER, SWISS KRONO, ROCKWOOL, URSA
 • Posiadamy regionalny magazyn hurtowy
 • Zapewniamy efektywną i terminową logistykę

czytaj więcej

Dostarczamy wiedzę budowlaną

 • Dostarczamy wiedzę branżową oraz specjalistyczną
 • Organizujemy szkolenia w Krakowie oraz w fabrykach producentów
 • Organizujemy konferencje w Polsce i za granicą
 • Podnosimy kompetencje naszych klientów w zakresie zarządzania biznesem

czytaj więcej

Potrzebujesz wyceny?
Napisz do nas!